V Pribinovej dvoran na Slovanskom dvore Slavica v Alekšinciach pri Nitre sa otvorila ďalšia veľmi zaujímavá výstava. Sú tu predstavené obrazy talentovaného maliara Mgr. Art. Tomáša Olijára. Výstava s názvom „Nezabyvaj“ je súborom malieb, ktoré sa dotýkajú viacerých tém, ktorými sa autor dlhodobo zaoberá vo svojom výtvarnom prejave.
Nosným dielom je triptych obrazov s rovnomenným názvom, ktorá varuje pred stratou historickej pamäti, pripomína prebiehajúce okliešťovanie ťažko vybojovanej slobody, ktorú si nevážime a dobrovoľne sa jej zbavujeme. Poukazuje aj na neúctu a nezáujem voči dejinnému odkazu predkov.
Triptych „Spomeň si“ zobrazuje nevraživosť medzi slovanskými národmi a zároveň ponúka ako východisko návrat k pôvodnej slovanskej kultúre, zvykom a mytológii, rozpomenutie si na spoločné korene a múdrosť našich predkov.
Maľba s názvom „Ruský obraz“ je narážkou na vnímanie reality, ktorú určuje masmediálna propaganda. Obraz je viacvýznamovým kódovaním a možno v ňom nájsť odkazy na geopolitiku,migráciu, civilizačné rozdiely i politické režimy.
V obrazoch ako „Rod“ a „Zlatý stred“ autor rozjíma nad vizuálnou silou a duchovným významom slovanskej symboliky, ktorá je pre neho veľkou inšpiráciou do ďalšej tvorby. Autor sa nesnaží o pretlačenie svojich úvah, ale ponúkaj svoj pohľad na súčasný stav spoločnosti. Verí, že táto výstava zaujme diváka a navedie ho k zamysleniu sa nad našou globalizovanou civilizáciou, jej smerovaním a hodnotami, ktoré uctieva.
Mgr.Art.Tomáš Olijár sa narodil 2. marca 1986. Prvé dotyky s výtvarným umením získal na Základnej umeleckej škole vo Svidníku u Mgr. Imricha Makaru.Po skončení ZŠ študoval na Združenej strednej škole v Prešove. Po úspešnom ukončení Akadémie umení, Fakulte výtvarných umení v Banskej Bystrici pôsobil ako učiteľ na ZUŠ vo Svidníku. Žije a tvorí v obci Dubová pri Svidníku.
V súčasnosti je učiteľom odborných predmetov na Škole umeleckého priemyslu vo Svidníku. Popri pedagogickej činnosti na Škole umeleckého priemyslu sa autor venuje kresbe, maľbe, grafike a jej presahmi do objektu, typografii, textovým inštaláciám a grafickému dizajnu. Vo svojich dielach zachytáva subjektívny pohľad na súčasný svet a reaguje na kultúrno-spoločenské dianie. Jeho tvorba je skôr surrealistickou symbolikou a vizuálnou metaforou než realistickým zobrazením, zosobňujúca vnútorné prežívanie autora. Jeho plátna, vektorové grafiky, ako aj inštalácie rozoberajú širokú problematiku skrytej moci (nielen) v mediálnej sfére, experimentov a manipulácií v našej spoločnosti.