Slavica na tvorivých dielňach v Piešťanoch

Slavica v Piešťanoch

Vďaka grantovému programu Rozprúdime regióny, ktorý už tretí rok organizuje Nadácia ZSE, sa vo štvrtok 29. novembra 2018 prvýkrát uskutočnili v priestoroch Elektrárne Piešťany tvorivé dielne a ukážky remesiel - Vianoce s Nadáciou ZSE.

Nadácia ZSE touto formou prispieva k zachovaniu regionálnych zvykov. Podujatia sa zúčastnili vybrané organizácie, ktoré si pre návštevníkov pripravili ochutnávku tradičných remesiel a podieľali sa tak na udržiavaní dedičstva našich predkov.

Mestské kultúrne stredisko Štúrovo - prinieslo do Piešťan ochutnávku techniky výroby modrotlače a jej využitia v súčasnosti. Návštevníci si mohli vyskúšať toto zabudnuté remeslo a prispieť tak k zachovaniu tradície pre ďalšie generácie.

Klub paličkovanej čipky „Bábence“ Krakovany svojou činnosťou zachraňuje svetový unikát, zanikajúcu Krakoviansku paličkovanú čipku. Pre návštevníkov si prichystali valce na paličkovanie a tí najzručnejší si mohli odniesť vlastnoručne vyrobenú vianočnú ozdobu.

Dlhovekosť, občianske združenie z farmy vo Vinosadoch, sa venuje chovu oviec, kôz, lám a tiav a spracovávaniu ich vlny. Na podujatí nám ukázali ako sa češe vlna, prácu s kolovrátkom a tkanie nití na krosnách.

OZ Cziffer svojou činnosťou nadväzuje na dlhoročnú tradíciu slovenskej výšivky v obci Cífer. Práve tu bola založená prvá výšivkárska škola na Slovensku. Na mieste sa mohli všetci zapojiť do tvorby veľkoformátovej výšivky s motívom vizuálu grantového programu Rozprúdime regióny.

Proapis šíri svojimi aktivitami povedomie o včelách, včelárstve a včelích produktoch medzi širokou verejnosťou a deťmi. Pre návštevníkov pripravili pútavý program a včelárske produkty najvyššej kvality si mohli záujemcovia zakúpiť.

Občianske združenie Slavica prispelo v rámci tvorivých dielní k šíreniu povedomia o slovenskom ornamentálnom umení. Oboznámilo účastníkov podujatia s tvorbou slovenského ornamentalistu Leonarda Kostelničáka. Záujemcovia o ornamentálnu techniku si mohli vyskúšať prekresľovanie vzorov na výkresy a pod dohľadom inštruktora si svoje návrhy prenášali na ekologické tašky, ktoré si odniesli domov spolu s hodnotnou knižkou Škola slovenského ornamentu.

Veľmi nás potešila pozitívna spätná väzba od návštevníkov, ktorí so záujmom počúvali informácie o slovenskom ornamentálnom umení a so zanietením vytvárali svoje vlastné originálne diela inšpirované prácou pána Kostelničáka.

Nikoleta Jurčinová

Pozrite si niekoľko fotografií z tvorivých dielní

NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.