2. ročník Bibliotéky Slavica je za nami

Bibliotéka Slavica 2019

Prívrženci slovanskej vzájomnosti, našich zvykov a tradícií sa stretli na Biblioteke Slavica v meste pod Zoborom.

31. marca 2019 sa v starobylej Nitre sa stretli prívrženci slovanskej vzájomnosti, našich tradícií a zvykov, spoločnej slovanskej histórie a morálky. V Dome Matice slovenskej na Čermáni sa uskutočnil druhý ročník svojráznych osláv slovanskej literatúry Bibliotéka Slavica, ktoré zorganizovalo nitrianske slovanské občianske združenie Slavica a jeho sympatizanti. Základ podujatia tvorili vystúpenia spisovateľov a vydavateľov z oblasti histórie slovanstva, predaj slovanských kníh, vzácnych historických kníh a filatelistická výstava.

Medzinárodná predajná výstava kníh prezentovala tvorbu menších vydavateľstiev, ktoré vydávajú diela venované slovanskému svetu, histórii slovanstva, kultúre, tradíciám, zvykom, minulosti a súčasnosti Slovanov. Hlavnými tematickými oblasťami prezentovaných kníh boli dejiny a pamiatky, príroda, jazyk a kultúra, ľudové umenie, tradície, pôvodná kultúra Slovanov, etnografia, folklór, písomníctvo, filozofia a podobne.

„Našim cieľom je upriamiť pozornosť na menšie vydavateľstvá späté so slovanskou tematikou, ktoré budú mať možnosť aj prostredníctvom tohto podujatia prezentovať svoje publikácie širokej slovenskej verejnosti. Knižnú ponuku našich vydavateľstiev doplnil sprievodný program, pozostávajúci hlavne z prednášok a besied s autormi a vydavateľmi. Okrem iného, návštevníkov potešila filatelistická výstava a výstava obrazov pod názvom Slovanská duša,“ povedal organizátor podujatia a predseda slovanského občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina.

Dodal, že na Jarnej knižnej burze, ktorá je už tradične súčasťou Bibliotéky Slavica, sa milovníci kníh a všetci návštevníci podujatia mohli tešiť, okrem kníh z antikvariátov, aj na iné doplnkové produkty, napríklad, suveníry, plagáty, pamätné predmety a podobne. Sprievodnými podujatiami Biblioteky Slavica bola výstava obrazov Ivety Kopasovej a spevácke vystúpenie Olesie Gracovej. Celé podujatie moderoval známy hudobný odborník Drahoš Daloš.

Na svojráznom historicko-literárnom seminári vystúpilo osem odborníkov. Alan Dolog predniesol prednášku „Naše dejiny úplne inak“. Doc. Ing. Vladimír Štollmann, CSc., PhD. porozprával o histórii, tajomstvách a kráse ruského Severu – o Jakutsku. Známy slovenský novinár Ľubomír Huďo hovoril o permanentnej mediálnej dehonestácii slovanskej vzájomnosti a metódach prekonania tejto „choroby“. PhDr. Viktor Timura, CSc. prezradil divákom pôvod a vývoj názvov: Slovan – Sloven – Slovák.

Bohužiaľ, kvôli chorobe sa na podujatí nezúčastnil Prof. PhDr. Miroslav Daniš, CSc. Mal porozprávať, ako prekladal jednu z najslávnejších a najvzácnejších ruských historických kníh – Nestorov letopis. Povesť o dávnych časoch. Koncom marca, v najväčšej Ruskej knižnici v Moskve dostal Miroslav Daniš ocenenie za túto svoju prácu.

Následne vystúpila Iva Vránska Rojková, ktorá posvietila na mimoriadne zaujímavé dielo slávneho ruského režiséra a herca Nikitu Michalkova „Vyháňač Besov“. Novinár a prekladateľ Mgr. Eugen Paľcev prezentoval knihu ruského historika a občianskeho činiteľa Michaila Ošlakova „Génius Stalin, titan 20. storočia“, v ktorej sa autor snažil prezentovať čo najobjektívnejší obraz známeho ruského politika, vodcu ZSSR, mimoriadne kontroverznej osobnosti, pokúsil sa vyvrátiť mnohopočetné mýty a lži o Stalinovi.

V závere predseda Slavice Bc. Miloš Zverina porozprával o najnovšej knihe vydavateľstva Slavica, ktorá uvidela svetlo týždňa práve počas Bibliotéky Slavica. Je to kniha ruskej autorky Oľgy Beregovej „Symboly Slovanov“.zdroj TV reportáže: http://cetv.sk/index.php/spravodajstvo/item/4506-spravy-03-04-2019

NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.