Slavica na odhalení busty L. V. Štúra

Slávnostné podujatie v Štúrove sa uskutočnilo 12. mája 2019 na nábreží Dunaja.

Pri tejto príležitosti bola odhalená busta Ludevíta Velislava Štúra, za čo vďačíme predovšetkým Matici slovenskej.

Naše občianske združenie Slavica sa aktívne zúčastnilo tejto národnej akcie. Počas podujatia nechýbali vystúpenia folklórnych a speváckych skupín, vystúpenia divadelníkov z Mladej Matice a Divadelného odboru MS.

Zjednocujúcim aktom, ktorý spája Slovákov bolo symbolické sypanie zeme pod bustu zo všetkých ôsmich samosprávnych krajov Slovenska- od Záhoria cez Dolné Ponitrie, Horehronie až po Zemplín.

Ľudovít Štúr nemal doteraz v Štúrove žiadny svoj pamätník aj napriek tomu, že toto mesto nesie jeho meno už 71 rokov. Týmto podujatím sa situácia zmenila a mesto Štúrovo sa môže pýšiť nádhernou bustou od sochára Martina Paulu.

Podľa našich informácii a slov podpredsedu MS je pamätník Ľ. V. Štúra najväčším pamätníkom , ktorý Matica slovenská postavila slovenskej osobnosti, za čo im patrí nesmierna vďaka.

NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.