45. ročník Splavu vďaky na Hrone

V poradí už 45. ročník Splavu vďaky na rieke Hron sa uskutočnil dňoch 20.-21. júla 2019. Podujatie sa už tradične začalo pri pamätníku obetiam druhej svetovej vojny v Kremničke pri Banskej Bystrici.

Na informačnej tabuli pri pamätníku sme sa dočítali, že na tomto mieste bolo v čase od 5.11.1944 do 5.3.1945 zavraždených fašistami 747 ľudí a z tohto počtu bolo 211 žien a 58 detí a že ide o najväčší masový hrob na Slovensku z obdobia druhej svetovej vojny. No neviem, či je táto informácia celkom presná, keď to porovnáme s miestami ako Svidník, Zvolen, Štúrovo alebo Slavín v Bratislave, kde sú v masových hroboch pochované desaťtisíce vojakov Červenej armády.

Čo bolo ešte zarážajúce, na vstupnej bráne bola pripevnená tabuľa s fotografiou jednej obete z jednej obce na Slovensku. Zrejme jej život mal väčšiu hodnotu, ako životy iných, tam pochovaných obetí. Po pietnej spomienke sme sa už vydali k pripraveným člnom pri Táborisku Iliaš a spustili sme sa tam do vôd rieky Hron.

Splavu vďaky na Hrone

Asi tridsať účastníkov Splavu vďaky po prvom dni dorazilo do Vodáckeho tábora v Budči, kde sa utáborili a prenocovali do druhého dňa. Ráno, po výdatných raňajkách, sme sa už vybrali do cieľového prístavu v Hliníku nad Hronom. Pôžitok z plavby pod Šášovským hradom a krásnymi meandrami narušil len hustý dážď, ktorý ale našťastie netrval dlho.

Unavení, niektorí aj mokrí, sme asi okolo šiestej hodiny poobede dorazili do cieľa. Tam nás už čakal starostlivý organizátor s porciami dobrého jedla a občerstvenia. Splav sa niesol aj v duchu pomoci rieke Hron pred znečisťovaním a necitlivým budovaním súkromných malých vodných elektrárni. Už teraz sa tešíme na 46. ročník Splavu vďaky na Hrone, na dobrú náladu a nových kamarátov.

Splavu vďaky na Hrone

Miloš Zverina

Z našej fotogalérie

NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.