Slovenský Národný Pochod na Devíne

Slávnostnými podujatiami a výzvou „Slovenským občanom a politickým predstaviteľom“ v piatok, 13. septembra 2019, na Devíne zavŕšili Slovenský národný pochod

Účastníci a podporovatelia Slovenského národného pochodu prešli posledné kilometre tohto pochodu naprieč celým Slovenskom a zúčastnili sa na viacerých slávnostných podujatiach na Devíne.

Štart Slovenského národného pochodu bol 14. augusta na Dukle, potrval fakticky celý mesiac a jeho účastníci sa po ceste stretávali s mnohými ľuďmi, hovorili s nimi o súčasnej situácii na Slovensku, zhodli sa s nimi v myšlienke zjednotenia Slovenska a podpory mieru v našej krajine, Európe a vo svete. Bol to pochod za slovenskú rodinu, národ, vlasť, prírodu, kultúru a jazyk.

Predpoludní o 10. hodine sa účastníci pochodu a ich podporovatelia stretli na Slavíne a položili veniec a kvety k pomníku padlým vojakom Červenej armády. Na Slavíne nás všetkých privítal ľavicový intelektuál Karol Fajnor a prihovoril sa nám v mene obyvateľov hlavného mesta Slovenska. Potom si účastníci záverečnej etapy Slovenského národného pochodu zo Slavína na Devín urobili spoločnú fotografiu a hneď vyrazili k cieľu.

Cesta na Devín trvala presne štyri a pol hodiny. Tesne pred 15. hodinou sme dorazili na Devín. Po ceste sa nám dva razy menili plány. Najprv sme si mysleli, že prídeme trochu skôr a stihneme sa naobedovať. Postupne sme pochopili, že nebudeme mať veľa času a preto sa naše chúťky obmedzili už iba na kávu. Ani to sme nestihli. Na Devín sme prišli tesne pred 15. hodinou a podľa programu nasledoval výstup na hrad. Na kávu sme museli zabudnúť…

Takmer 100 účastníkov a podporovateľov Slovenského národného pochodu na čele s predsedom občianskeho združenia Slavica Milošom Zverinom a členom Občianskej iniciatívy „Za slovenské slobodné a zvrchované Slovensko“ Viliamom Horňáčkom sa vybrali na Hrad Devín. Keďže akcie na Devíne neboli vopred ohlásené a účastníci nemali povolenie na voľný vstup, všetci si museli kúpiť lístky. Nuž aj takýmto spôsobom národniari a vlastenci „podporili slovenský štát“…

Pri základoch Veľkomoravskej akadémie sa k prítomným prihovoril Miloš Zverina a Viliam Horňáček, ktorí vyzvali k zjednoteniu národných síl, varovali pred ľahostajnosťou, nič nerobením a podotkli, že ak sa národné sily nespoja, vlastenci prehrajú februárové parlamentné voľby a situácia v krajine sa značne zhorší.

Viliam Horňáček stručne pripomenul slovenské dejiny, boj slovenského ľudu za slobodu a poukázal na to, že každý národ by nemal byť vazalom, hračkou vo svete globalistov, ale má mať to svoje, národné: „Česi majú mať to svoje české, Francúzi to francúzske, Nemci nemecké a Slováci – slovenské,“ podotkol. Následne si všetci prítomní zaspievali patriotickú pieseň „Kto za pravdu horí!“.

Potom sa účastníci záverečných podujatí Slovenského národného pochodu zastavili pod pamätnou tabuľou Ludevíta Štúra, kde si všetci zaspievali plnú verziu Slovenskej hymny a Viliam Hornáček prečítal „Výzvu Slovenským občanom a politickým predstaviteľom,“ ktorú 11. septembra prijali predstavitelia národných síl na Devíne.

V tomto dokumente vyzvali všetky pronárodné sily, ktoré chcú zmenu k lepšiemu a slovenské národnoštátne záujmy sú pre nich vždy dôležitejšie ako cudzie, na zásadnú zmenu svojho doterajšieho pasívneho postoja na aktívny a zapojenie sa do predvolebného zápasu národných síl v kľúčových, prelomových a možno aj osudových voľbách 2020. Podčiarkli, že tieto voľby rozhodnú či budeme podľa Ústavy SR naďalej zvrchovaným slovenským štátom alebo protektorátom.

Miloš Zverina predstavil štyroch účastníkov Slovenského národného pochodu, ktorí prešli celú trasu od Dukly po Devín: Marek z Nitry, Dávid z Košíc, Rudolf Jurenka z Nitry, Janko Šarmír z Českej republiky.

Na Hornom Hrade (alebo Citadele) sa účastníkom znova prihovoril Miloš Zverina, Viliam Horňáček a ďalší, všetci si zaspievali niekoľko známych slovenských pesničiek „Hej, Slováci“, „Slovenské mamičky“ a „Po nábreží koník beží.“ Následne po príhovoroch na nádvorí pri studni si všetci zaspievali „Na Kráľovej holi“…

Približne o 18. hodine sa všetci presunuli na športové ihrisko pod Hradom, kde sa uskutočnili záverečné podujatia: slovanské chodovody a hry, zábavné súťaže, vystúpenia umelcov, predaj slovanskej literatúry, oblečenia a suvenírov. Kultúrny program svojimi básničkami otvoril Radovan Masár z Nového mesta nad Váhom. Potom svoje pesničky predviedol spevák Zdeslav z Moravy.

Celý program večera, ako aj celého Slovenského národného pochodu korunovala Slovanská ľudová veča a zapálenie Slovanskej vatry. Podujatia pod hradom sa skončili presne o polnoci, pri splne mesiaca.

Jeden z organizátorov Slovenského národného pochodu a podujatí na Devíne, predseda slovanskej občianskej organizácie Slavica Miloš Zverina povedal, že členovia Slavice sú spokojní s priebehom Slovenského Národného Pochodu. Informoval, že na jednotlivých etapách spolu za celý pochod pochodovalo asi 30 ľudí, na sprievodných akciách (Dukla, Svidník, Zvolen, Banská Bystrica, Bradlo, Slavín a Devín) sa spolu zúčastnilo asi 330 ľudí. „Slavica sa pripája k výzve, aby národné sily na seba neútočili a začali medzi sebou komunikovať a spolupracovať a vážiť si jeden druhého. Slovenský národný pochod bol akciou za naše hodnoty – rodina, národ, vlasť, príroda, jazyk, kultúra, tradície a zvyky,“ podčiarkol v závere Miloš Zverina.

Slovenský národný pochod bol jednou z akcií, ktoré organizujú vlastenci, národovci, ľudia, ktorí chcú, aby sa život na Slovensku zlepšil, ktorí podporujú tradičné slovenské a slovanské hodnoty, tradície, zvyky, kultúru, ktorí sú hrdí na našu minulosť a ktorí chcú, aby naše deti, vnuci a pravnuci mali lepší život, ako predošlé generácie.

Eugen Rusnák

Z fotogalérie podujatia na Devíne

NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.