Oslava Slovanstva v rodisku Jána Kollára

Začiatok slávnosti prebehol v rodnom dome Jána Kollára, kde sa zišli organizátori spolu s priaznivcami a starostom obce Mošovce, aby si pripomenuli tohto velikána a odkaz, ktorý nášmu národu zanechal. Na úvod nám pani lektorka Adriana Brázdová predniesla informácie o živote a diele Jána Kollára. Potom si účastníci mohli prezrieť vystavené exponáty v jeho rodnom dome. Na záver tejto prvej zastávky položilo naše združenie veniec k jeho rodnému domu.

Druhou zastávkou bolo Múzeum remesiel v Mošovciach, ktoré bolo len o pár krokov ďalej. Účastníci osláv sa tak mohli bližšie oboznámiť s našimi najstaršími remeslami a prezrieť si nástroje a pamiatky, ktoré sa nám zachovali z najstarších období. Expozícia formou rôznych pracovných nástrojov, ale i hotových výrobkov sprítomňuje remeslá, ktoré v obci pôsobili.

Po návšteve Múzea remesiel sa účastníci presunuli neďaleko do parku kde spoločnými silami vysadili lipu a dub, ako symbol slovanskej vzájomnosti.

Poslednou zastávkou v tento deň bolo Kollárovo námestie, kde pri soche Jána Kollára predniesli zástupcovia nášho združenia SLAVICA príhovor, položili veniec a uklonili sa tomuto predstaviteľovi a ideológovi všeslovanskej vzájomnosti.

Na záver môžeme konštatovať, že osud nášho národa nám nie je ľahostajný, že v našich aktivitách budeme naďalej pokračovať prostredníctvom organizovania podobných podujatí a zároveň sa chceme poďakovať všetkým dobrovoľníkom a zúčastneným, ktorí nás v našej činnosti podporujú. Účasť na tomto podujatí bola dôkazom, že aj napriek nepriaznivému daždivo-veternému počasiu si vieme spoločne pripomenúť a uctiť našich predkov a významné udalosti.

  Ďalšie fotografie z podujatia nájdete v našej fotogalérii...

NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.