JESENNÁ ROVNODENNOSŤ A NOVOLETIE 7531
Kalendár našich dávnych Predkov (Slnečný kalendár Volchvov) bol vždy presný a neviazal sa na počet dní v roku, ale na astronomické udalosti štyroch dní – letný a zimný slnovrat a jarnú a jesennú rovnodennosť, ktoré sa v prírode opakujú bez ohľadu na kalendár.
Dni týchto štyroch každoročných astronomických udalostí, tak dôležitých pre našich Predkov a celú prírodu, boli najvýznamnejšími a najposvätnejšími sviatkami.
V piatok 23. 9. 2022 sa už tradične pri Svoradovom prameni v Nitre stretlo asi päť desiatok účastníkov slávnosti Jesennej rovnodennosti. Po úvodnom „píšťalkovom“ ladení pri prameni sme sa vydali na pochod smerom k zoborským lúkam Tri duby. Tu sme si v krátkosti povedali základné informácie o slovanských sviatkoch a jesennej rovnodennosti. Pred príchodom na lúku každí účastník slávnosti prešiel očistou- vodou, dymom a zvukom bubna. Na lúke, pri postupnom západe slnka, sa následne začali hry mužov, žien a detí a na koniec spoločnými chorovodmi. Potom ešte obradný ohník a spoločný stôl s prinesenými dobrotami. Domov už všetci kráčali po tme, no s krásnymi pocitmi a zážitkami.
Sláva Slovanom!
Aké sviatky nás ešte počas jesene čakajú:
21., 28. 10. Jesenný sviatok Makoše
ŠTYRI TVÁRE BOHA SLNKA
Je známe, že staroveký slovanský kalendár bol založený na javoch štyroch sezónnych premien pohanského boha slnka – Koľada – Jarilo – Kupala – Svetovit, viazaných na štyri astronomické slnečné udalosti roka
– slabé zimné slnečné dieťa Koľada – sa narodí obnovené ráno po Noci zimného slnovratu,
– v Deň jarnej rovnodennosti sa mení na silnejšieho slnečného mladého Jarila,
– v Deň letného slnovratu sa mení na mocného manžela slnka Kupalu,
– v Deň jesennej rovnodennosti sa mení na starnúceho a slabnúceho múdreho jesenného slnečného starčeka Svetovita, umierajúceho pri západe slnka pred Nocou zimného slnovratu, aby sa ráno znovuzrodil ako obnovené slnečné bábätko Koľada, ktorý opäť získava svoju slnečnú silu.
Starí Slovania rešpektovali prikázania každého Boha slnka a na počesť každého z nich bol deň úcty.
Slávme slávne slávu Slávov slávnych!