• Úvod
  • Médiá
  • V Nitre, historickom srdci slovanstva sa konali dve ojedinelé medzinárodné slovanské výstavy

V Nitre, historickom srdci slovanstva sa konali dve ojedinelé medzinárodné slovanské výstavy

Bibliotéka Slavica 2018

Obe podujatia v rámci tradičného marcového Dňa kníh pripravilo nitrianske občianske združenie Slavica. Pokračovalo v sérií výstav Čaro slovenského ornamentu a prezentovalo aj úplne nový projekt Bibliotéka Slavica. Zorganizovalo medzinárodnú knižnú výstavu, na ktorej menšie vydavateľstvá predstavili knihy venované dejinám a kultúre Slovanov a Slovanstva, etnografii a pamiatkam, jazyku a zvykom, ľudovému umeniu a folklóru.

zdroj videa:Televízia CENTRAL

Knižná výstava spojená s predajom vzácnych kníh sa otvorila už ráno. Svoje diela predstavili vydavateľstva, ktoré sa venujú slovanskej tematike: Bibliotheca Gnostica, Mervart (oba Česko), Inštitút ruskej civilizácie, Rodovič (oba Rusko), Nitrava, Tartaria, Eko-konzult, Sofian, Rudolf Irša, Slovanský Dom, Vydavateľstvo Matice slovenskej (všetky Slovensko).

Zároveň s knižnou sa otvorila aj menšia filatelistická výstava a začal sa aj sprievodný program, pozostávajúci hlavne z besied s autormi a vydavateľmi. V úvode Ing. Vladimír Laubert predniesol svoj prehľad o histórii a tradíciách slovanstva. Potom o svojej práci a knižných novinkách porozprávali vydavatelia Z. Říha, J. Bienik, M. Zverina, R. Irša a iní. Nasledovne nové publikácie prezentoval Viktor Timura (Generácia Všeslávie), Radko Sudecký (Kráľovstvo Slovanov), Vladimír Laubert (Slavianstvo) a T. E. Rostas (Neviditeľno).

O pätnástej hodine sa otvorila vernisáž výstavy Čaro slovenského ornamentu. Autorsky ju pripravili predseda nitrianskeho občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina a kolektív jeho spolupracovníkov: Galina Antropovová (grafické spracovanie ornamentov) a Anna Kostelničáková (odborná spolupráca). Na výstave je prezentovaný slovenský ľudový ornament majstra Štefana L. Kostelničáka a staroslovienskej symboliky doplnený o autorské fotografie Miloša Zverinu, zachytávajúce zaujímavé miesta slovensko-slovanského sveta (Skaly Doubuša, Tatranské pleso, Kriváň, okolie Nitry, skalu Budzogáň, Terchovskú dolinu, rieku Dunajec, skanzen Zuberec, Malý Dunaj, vrch Zobor, hradisko Bojná, jaskyňu Čertova pec, hradisko Mikulčice a pod.)

BIBLIOTÉKA SLAVICA 2018

Na výstave sú predstavené unikátne ornamenty z nasledovných regiónov: Moravské Slovacko, Západné, Stredné a Východné Slovensko a Karpatská Rus. Organizátor výstavy Miloš Zverina nám porozprával, že slovenský ľudový ornament prešiel dlhým vývojom: „Vďaka naším predkom sa nám zachoval takmer na celom území Slovenska, Karpatských hôr a Karpatskej kotliny. Ornament, používaný pri zdobení šiat a ich doplnkov, chát a domov, výrobkov dennej potreby a zbraní, plnil súčasne viacero funkcií. Traduje sa, že hlavným účelom ornamentov používaných na šatách našich predkov nebolo len zdobenie odevu, ale bola to hlavne ich ochranná funkcia. Chránili človeka pred všetkými formami zla,“ povedal.

Vysvetlil, že v najčastejšie vyšívaných ornamentoch sú zakomponované staroslovienske symboly. „Okrem nich sú súčasťou ornamentu rôzne geometrické, rastlinné, zvieracie, predmetné a figurálne prvky, ktoré vznikli s príchodom kresťanstva a postupne prevažovali nad staroslovienskymi symbolmi, nazývanými neskoršie aj ako geometrické alebo merbné ornamenty alebo vzory,“ dodal.

Návštevníci dvoch výstav – Bibliotéka Slavica a Čaro slovenského ornamentu sa dozvedeli veľa nových, užitočných a zaujímavých informácií o histórii a bohatej kultúre Slovanov.

článok je prevzatý z portálu www.narodnenoviny.sk autor: (pal)

NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.