Národnie spievanky (NÁRODNIE ZPIEWANKY),vydal Ján Kollár v rokoch 1834 a 1835. Obsahujú veľké množstvo ľudových piesní a okrem toho aj množstvo rechtorských, meštianskych a šľachtických piesní a básnických skladieb. Vcelku obsahujú pol treťa tisíc textov. Toto dielo bolo výsledkom mnohoročného zberateľského úsilia Jána Kollára a jeho spolupracovníkov. Okrem súčasných vtedajších zbierok pojal Ján Kollár do tohto diela aj staršie zbierky a texty (niektoré z nich vznikli v 16. storočí).
V spoločenskom prelome v prvej polovici 19. storočia zapôsobilo vydanie Národných spievaniek revolučne, lebo sa v nich ukázal svojrázny, pravdivý, svieži a mohutne pulzujúci život slovenského ľudu, dovtedy zaznávaného a deptaného feudálnym útlakom. Na svetlo tu vyšla bohatá slovenská kultúrna tvorivosť. Národnie spievanky dali štúrovskému pokoleniu mravnú legitimitu postaviť sa za kultúrne, hospodárske a politické práva slovenského národa. Zároveň boli veľmi rozhodujúcim činiteľom pre zavedenie štúrovskej spisovnej slovenčiny. Ľudové piesne zozbierané v Spievankách, boli základom, vzorom a inšpiráciou pre vrcholné zjavy nášho básnictva v 19. storočí. V týchto veciach je zásadný a dejinný význam Národných spievaniek.
No Národnie spievanky okrem tejto historickej ceny zaujmú dnešného čitateľa aj ako dokument nestarnúcej a večne mladej slovenskej ľudovej tvorivosti. Ľudové piesne zozbierané v časoch Kollárových, zostávajú svieže a pôsobivé ešte i dnes, ba väčšina z nich ešte i dnes žije v ústach slovenského ľudu. Preto nie sú Národnie spievanky len historickým dokumentom. Sú trvanlivým a vždy živým dokladom umeleckej tvorivosti slovenského ľudu a pevnosti jeho kultúry a umenia.
Slavica o. z.