Okrem toho že Hromnice je názov obce v Čechách (okres Plzeň), je to aj názov tradičnej slávnosti (obradu) našich Predkov a Rodného duchovna. Druhého februára na deň Hromníc sa nachádza zima vo svojej polovici a podľa našich predkov sa prvý krát stretáva s jarou (Vesna s Morenou). Zima ešte neustúpila, no už je cítiť jej koniec. Hromnice sú aj dňom Perúna (boha hromu). Sviatok sa slávil väčšinou v tichosti v kruhu rodiny, no boli aj regióny, kde mladí ľudia vyšli zo svojich domov a spoločne spievali piesne no bez slávnostných hier a posedenia, alebo sa spoločne vybrali na sánkovačku (podľa počasia). K Hromniciam sa viažu aj rôzne pranostiky:
Radšej vidí bača na Hromnice vlka v košiari ako sedliaka v košeli.
Keď na Hromnice sneh a vietor duje, to skorý príchod jari zvestuje.
Keď sú na Hromnice snežné povetrice, objaví jar skoro usmievavé líce.
Ak na Hromnice mrzne, bude dobré leto.
Keď na Hromnice sneží, jar už nie je ďaleko.
Raduje sa gazda, keď si na Hromnice dve pre zimu musí obliecť kabanice.
Ak na Hromnice napadne čo i len toľko snehu, čo na čiernej krave zbadáš, bude úrodný rok.
Platilo, že čím väčšia zima na Hromnice, tým lepšia úroda, teplejšie leto a skorá jar. Na Hromnice si naši predkovia zapaľovali Hromničné sviečky, ktoré nazývali Hromničky a mali ich ochraňovať pred búrkou (hromom) počas celého roka. Zároveň chránili aj ich obydlie a budúcu úrodu… Neskôr si aj kresťania posväcovali sviečky (hromničky) v kostoloch a nosili si ich do svojich domov, kde ich mali ochraňovať. Sviečky sa vyrábali z toho najlepšieho vosku, ktorý sa odkladal na tento sviatok. Známe sú rôzne rituáli a spôsoby vyhotovenia hromničnej sviečky:
Prvý obrad: veľká sviečka vyrobená majiteľom domu (gazdom- hospodárom). Takúto sviečku vyrába hlava rodiny v deň Hromníc alebo poslednú sobotu pred Hromnicami. Sviečka musí byť veľká, často vysoká desať dlaní. Muž zapáli túto sviečku v svätišti (chráme) a prinesie ju do obydlia. Ak nie je svätište (chrám), sviečku zapaľuje na domácom oltári v krásnom kúte domu. Sviecu vtedy nenechá dohorieť, ale ňou obchádza gazdovstvo (dvor, dom, hospodársku časť, záhradu, pole,…). Potom sa svieca zhasne, uloží sa na oltár a zapaľuje sa počas ďalších sviatkov v roku.
Druhý obrad: dievčia hromničná sviečka „vrkôčik“. Takéto sviečky vyrábajú ženy z tenkých máčaných sviečok a skrúcajú ich do vrkoča. V tomto prípade môže byť niekoľko hromničných sviec, ale všetky musia byť zahovorené (zapovedané) k sviatku sviatok Hromníc.
Hromničná sviečka môže byť vyrobená vopred pred sviatkom. Spravidla sa robí v najbližšiu sobotu pred Hromnicami a v deň sviatku sa iba posväcuje.
Veleslav