Folklórny súbor Hájiček

Hájiček

SlovenskoSlovensko

Ing. Emil Trgiňa, 972 32 Chrenovec-Brusno

web:

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dedinská folklórna skupina Hájiček a Detský folklórny súbor Malý Hájiček

DFSk Hájiček z Chrenovca - Brusna vznikla v roku 1979. Za obdobie svojej činnosti sa vypracovala medzi najznámejších predstaviteľov folklórneho hnutia v regióne Horná Nitra. Hlavne v poslednom období absolvovala skupina množstvo vystúpení – od najväčších celoslovenských festivalov (Východná, Detva, Myjava), až po rôzne regionálne a miestne podujatia. Viackrát sa zúčastnila i celoslovenských prehliadok – Nositelia tradícií (v roku 1991 v Žiline s pásmom „Vyplácanie valacha a mládenecká zábava na Štefana“ a v roku 2000 v Rimavskej Sobote s pásmom „Na mlynskom moste“) a Celoslovenskej prehliadky speváckych skupín (v roku 1997 v Krompachoch s pásmom „Vianočné koledy Gašpara Drozda“).

Svoju obec, región Horná Nitra, ale i Slovensko skupina reprezentovala aj v zahraničí (Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Česko, Francúzsko, Švajčiarsko, Srbsko a Ukrajina).

Repertoár skupiny tvorí 19 scénických programov, v ktorých je spracované prakticky celé ročné a väčšina rodinného zvykoslovia. Scenáre týchto programov sú vypracované na základe podrobného výskumu vlastnej obce a susedných obcí v handlovskej doline. Z repertoáru folklórnej skupiny sú významné a najznámejšie vianočné koledy a pastorely zo zbierky miestneho učiteľa a organistu Gašpara Drozda zo začiatku 19. storočia, na základe ktorých vznikla pieseň „Daj Boh šťastia tejto zemi“, ktorá sa stala jednou z najspievanejších piesní v predvianočnom a vianočnom období na Slovensku.

Okrem vystúpení je skupina Hájiček známa aj organizovaním rôznych folklórnych podujatí na Hornej Nitre. Najznámejším je medzinárodný ekumenický festival vianočných piesní a tradícií v autorskom aj v ľudovom stvárnení „Dni kolied kresťanov Slovenska“, ktorý začal písať svoju históriu v roku 1991.

Skupina počas svojej činnosti využívala schopnosti svojich najstarších členov (Jozef Paulík, Júlia Ďurdinová, Mária Podolcová) a zároveň sa aj od nich učila. Ich spomienky, skúsenosti a piesne sú využité v mnohých programoch. Vedúcim skupiny a autorom programov je Ing. Emil Trgiňa.

Dni Slovanov 2010 - Slavica Fest - Folklórny súbor Hájiček

Základné informácie o FS Hájiček

Zriadovateľ súboru:
Riaditeľ súboru:
Umelecký vedúci súboru:
Ing. Emil Trgiňa
Ľudovú hudbu vedie:

Organizačný vedúci súboru:
Rok založenia súboru: 1979
Kontaktná adresa: Ing. Emil Trgiňa, 972 32 Chrenovec-Brusno
Tel: 00421 46 5471206
Fax:
Mobil: 00421 903 245 627
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
web:
NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.