Folklórny súbor Novosielski muzikuši

Novosielski muzikuši

ChorvátskoSlovenskoChorvátsko / Devínska Nová Ves, Slovenskoweb:

e-mail:

Všeobecné informácie o súbore Novosielski muzikuši

„Som rád, že sa v dnešnom hektickom svete ešte stále nájde dosť ľudí milujúcich folklórne dedičstvo našich predkov. A že sa s nim vo svete nestratíme a máme čo ukázať, tak to je bez diskusie. Mne folklór a nástroje, na ktoré hrám dopriali prejsť obrovský kus sveta, to považujem za úspech... Podľa mňa každý muzikant prežije minimálne o dva životy viac ako bežný človek. A ja som rád že sa mi to stalo, aj vám kamaráti navôkol.“

Rastislav Šimkovič

Narodil sa 27. júla 1965 v Devínskej Novej Vsi, pôvodným povolaním elektromechanik je dnes vedúcim prevádzky kultúrneho domu. Hudobné nadanie možno zdedil po otcovi, ktorý spieval v dychových hudbách Stupavská 12-ka, či Veselá muzika. Ako 8-ročný začal ako žiak ĽŠU z vlastnej iniciatívy navštevovať husle, po štyroch rokoch kvôli potrebám mládežníckej dychovky prešiel na dychové nástroje - na lesný roh. V dychovej hudbe pôsobil 21 rokov. Na ľudové hudobné nástroje – najskôr na píštaly a fujarky, neskôr i na gajdy hráva od 16-tich rokov aktívne vo folklórnych súboroch. Od roku 1986 vo FS Bezanka, neskôr účinkoval v súboroch a ľudových hudbách Lipa, Gymnik, Sľuk, vo Vojenskom umeleckom súbore v Bratislave, účinkoval v Slovenskom gajdošskom združení, ľudovej hudbe Petra Kuštára, nahrával s OĽUN-om a s muzikou Strážničan. Najväčším úspechom sú pre neho však spokojní nadšenci folklóru doma aj vo svete. Prvé gajdy má od majstra Koblička z Turíčiek a dodnes na nich hrá najradšej. Ako sám hovorí „jednoducho majstrovský kus“. I keď ako muzikant gajdy nevyrába, vie na nich, ako dobrý gajdoš, urobiť čiastočné opravy. Bol pri počiatkoch gajdošských festivalov či už na Lehote alebo v Oravskej Polhore. Vlastní zbierku všetkých typov slovenských gájd a štýl hry a snaží prispôsobiť k práve interpretovanému regiónu. Samozrejme, ako každý gajdoš v ňom zanecháva vlastný a svojský prejav. Inšpiruje sa hudbou aj životnou filozofiou majstrov gajdošov, ktorí „už teraz vyhrávajú v muzikantskom nebi a mňa poctili tým že som s nimi mohol stráviť pár vzácnych chvíľ. Hru Zboroňa, Fernezau, Kostúra, Michelíka či Trnovca. A často na nich spomínam.“ O ľudovú kultúru sa ako tanečníci folklórneho súboru zaujímajú i jeho deti, Rastislav Šimkovič však verí, že raz chytia do rúk aj tie jeho „sladké drievka“.

Základné informácie o FS Novosielski muzikuši

Zriadovateľ súboru:
Riaditeľ súboru:
Umelecký vedúci súboru:
Rastislav Šimkovič
Ľudovú hudbu vedie:

Organizačný vedúci súboru:
Rok založenia súboru:
Kontaktná adresa:
Tel:
Fax:
Mobil:
e-mail:
web:
NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.