Folklórny súbor Furmani

Furmani
SlovenskoSlovensko

Štefánikova 63, 949 01 Nitra

web: http://furmani.cvcdomino.com/

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Všeobecné informácie o FS Furmani

Folklórny súbor Furmani vznikol v januári v roku 2004 pri Centre voľného času Domino. Takmer všetci jeho členovia sú bývalí tanečníci a hudobníci detských folklórnych súborov z Nitry.
V súčasnosti súbor eviduje 35 členov z radov stredoškolskej a vysokoškolskej mládeže mesta a širokého okolia vo veku od 16 do 24 rokov, ktorí pracujú v troch zložkách: hudobnej, speváckej a tanečnej.
Súbor spracováva hudobný, piesňový i tanečný materiál nitrianskeho i tekovského regiónu. Vo svojom programe uvádza základné typy tancov ako sú pomalý čardáš, čardáš, frišká, dievčenské kolesové tance, chlapčenské verbungy. Súbor spracúva i gajdošské piesne a tance z Veľkého Zálužia. Rekonštruuje hudobný a tanečný štýl nositeľa tradícií Jozefa Antalíka.
Pri svojej činnosti sa zameriavame aj na udržiavanie tradícií aj v ľudovom odievaní. Vo veľkej miere sa podieľame na rekonštrukcii originálnych častí krojov, ako i vytváranie krojov či krojových častí podľa originálnej predlohy. Počas svojej existencie sa súbor predstavil divákom v Nitre a širokom okolí na viac než 200 vystúpeniach, trikrát sa zúčastnil na krajskej prehliadke folklórnych súborov, dva krát na celoslovenskej prehliadke folklórnych súborov na festivale v Košiciach.
Súbor pravidelne reprezentuje Mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj i Slovensko aj na podujatiach v zahraničí. (Telč, Praha, Míkovice – Česká republika, Zoetemeer – Holandsko, Kapošvár, Balatonlelle, Kapuvár – Maďarsko, Bialsko -Biala – Poľsko).
V auguste v roku 2010 súbor získal na svetovom folklórnom festivalle pod záštitou C.I.O.F.F „Tydzieň kultúry Beskidzkiej“ jednu z hlavných cien.

Základné informácie o FS Furmani

Vedúci súboru: Marián Hlavatý
Rok založenia súboru: 2004
Kontaktná adresa: FS Furmani, Štefánikova 63, 949 01 Nitra
Mobil: 0905 543 687
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
web: http://furmani.cvcdomino.com/

Dátum aktualizácie údajov: 13.7.2015

NOVINKY

Novinky zo Slavice


Zaujímate sa o dianie okolo Slovanstva? Aj my. Slovanské hnutie sledujeme, zúčastňujeme sa podujatí a aj sami rôzne podujatia a aktivity tvoríme. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo odoberať novinky zo Slavice.